Pytheas z Massalie – geograf považovaný za blázna

Niektorí ľudia majú trochu smolu, pretože dokážu predbehnúť svoju dobu. Žiaľ pre nevedomú spoločnosť aj tak zostanú za bláznov a klamárov. Taký bol aj životný príbeh moreplavca, kartografa a astronóma Pytheasa z Massalie (4. stor. pred Kr., Massalia – dnešné Marseille). Dnes je Pytheas zabudnutý, ale na jeho prácu nadviazali takí velikáni geografie ako Diodóros Sicílsky a Klaudios Ptolemaios.

Pochádzal z gréckej kolónie Massalia na juhu dnešného Francúzska. Ako jeden z prvých určil približne správne geografickú šírku mesta. Niekedy okolo roku 325 pred Kr. získal od rodnej kolónie prostriedky na plavbu do Atlantického oceánu.

Prienik do Atlantiku

Západné Stredomorie bolo vo 4. storočí pred Kr. pod kontrolou Kartágincov, ktorí chceli zabrániť prenikaniu Grékov na svoje obchodné trasy. Preto uzavreli dnešný Gibraltársky prieliv, aby nik nemohol ohroziť ich obchod s cínom a jantárom.

Pytheas však chcel preniknúť do Atlantického oceánu a plaviť sa ďalej na sever, kde ležali legendárne „Cínové ostrovy“ (asi dnešné Britské ostrovy) a krajina tzv. Hyperborejcov (Obyvatelia legendárnej krajiny, skoro nadľudia, ktorí mali podľa starých Grékov žiť niekde za polárnym kruhom.). Dokonca sa uvažuje, že chcel hľadať spojenia Baltského a Čierneho mora.

Dostal k dispozícii loď s menom Artemis, ktorá mala pravdepodobne dva rady vesiel a plachtu (45 m dlhá a 7,6 m široká, 50 – 60 vesiel). Aby unikol kartáginským lodiam, ktoré strážili Gibraltár, premaľoval svoje plavidlo na čierno a v noci nepozorovane prenikol. Popri pobreží doplávali až k Lamanšskému prielivu a k Britským ostrovom. Pravdepodobne podľa zvykov miestneho keltského obyvateľstva tetovať a maľovať svoje telo, pomenoval ostrovy ako Pretania alebo Pritannia (preklad „Ostrov maľovaných ľudí“). Britániu oboplával a na severe objavil Orkneje (nazval ich Orcas).

„Stuhnuté“ more

Niekde tu sa asi dozvedel o krajinách, kde Slnko skoro nezapadá a more je tam stuhnuté, preto sa zvedavo plavil ďalej. Pravdepodobne chcel hladať miesto, kde sa vyskytoval jantár. Tento polodrahokam sa dovážal pozemskou cestou zo severu a bol v Stredomorí veľmi vzácny.

Dnes sa vedú diskusie, kam sa až Pytheas dostal, jeho opisy sa až nápadne podobali zaľadneniu. Možno doplával až do Nórska alebo na Island, odvážnejšie teórie tvrdia, že dorazil až do Grónska. Každopádne v jeho opisoch sa vyskytuje tajomná krajina Thoulé, pri ktorej je zamrznuté more a slnko nezapadá (polárny deň?!). Najfantastickejšie teórie vravia, že sa doplavil až k polárnemu kruhu. Podľa všetkého pri každej príležitosti meral a značil svoju polohu pomocou námorníckeho prístroja gnómu. Žiaľ jeho dielo sa nám nezachovalo, pretože zhorelo počas požiaru veľkej knižnice v Alexandrii.

Keď sa odvážny Grék vrátil domov, väčšina jeho súčastníkov mu neverila a vyhlásili ho za klamára a blázna. Až oveľa neskôr mu ľudia dali za pravdu.

 

bk